رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

پلاک 8 - نمایش محتوای صدا

 

 

پلاک 8

Loading the player...

ویژه برنامه « پلاک هشت » به مناسبت هفته دفاع مقدس هر روز ساعت 16:30 بمدت 90 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز سیستان و بلوچستان برای شنوندگان بصورت زنده پخش می شود.

این برنامه ایتمهای متعددی از جمله پخش سرودهای حماسی دفاع مقدس،حضور رزمندگان ، ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس، تحلیل حوادث و عملیات های جنگ تحمیلی ، اطلاع رسانی ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس دارد.

31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و  از ۳۱ شهریور تا 6 مهر ادامه دارد.

در 31 شهريور 1359 رژيم بعثي عراق با تصميم و طرح قبلي و با هدف برانداختن نظام نوپاي جمهوري اسلامي جنگي تمام عيار را عليه ايران اسلامي آغاز کرد. صدام حسين رييس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربين‌هاي تلويزيون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزاير، آغاز تجاوز رژيم بعثي به خاک ايران را اعلام کرد.

جنگي نابرابر در شرايطي به ايران تحميل شد که از جانب استکبار جهاني بويژه آمريکا تحت فشار شديدي قرار داشت و در داخل کشور نيز جناح ‌هاي وابسته به غرب و شرق، با ايجاد هياهوي تبليغاتي و ايجاد درگيري‌هاي نظامي در صدد تضعيف نظام بودند و نيروهاي نظامي نيز به خاطر تبعات قهري انقلاب، هنوز مراحل بازسازي و ساماندهي را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند.

 ارتش عراق که بر اساس محاسبات خود از وضعيت داخلي و خارجي ايران، فتح يک هفته‌اي تهران را در سر مي‌پرورانيد، در روزهاي نخست تجاوز، بدون مانعي جدي در مرزها تا دروازه‌هاي اهواز و خرمشهر پيش تاخت. تحت چنين شرايطي امام خمینی (ره)‌ به خروش آمد و نداي ملکوتيش دل‌هاي شيفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از کيان جمهوري اسلامي نمود؛ بطوريکه، نيروهاي مردمي بدون امکانات و تجهيزات و حتي آموزش‌هاي نظامي به مقاومت پرداختند.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگان : میترا راستگو – فریبا دادی پور

گوینده :  وحیده نوکندی

نویسندگان :فروزان سروی – نجمه بیگلری

گزارشگران :معصومه لشکری – مژگان رحیمی نژاد

دستیارتهیه : فاطمه مشهدی

ارتباطات :سمیه پورملایی – سمانه میری

صدابرداران :هادی جلیلی – مهدی فرتاش - ندرت نوروزی – محمدرضا کاری

 جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
واقعاً برنامه خیلی خوبی بود خاطرات زیادی برام زنده... حسن ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ ۰۷:۰۷

حسن
واقعاً برنامه خیلی خوبی بود خاطرات زیادی برام زنده شدند
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ ۰۷:۰۷