حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نهنگ به گل نشسته درساحل چابهار از نوع گوژپشت و گونه کمیاب منطقه است - نمایش محتوای خبر

 

 

نهنگ به گل نشسته درساحل چابهار از نوع گوژپشت و گونه کمیاب منطقه است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار گفت: نهنگ به گل نشسته در ساحل بندر رمین چابهار(پنج کیلومتری جاده چابهار- گواتر) از نوع گوژپشت و گونه های کمیاب جانوران دریایی منطقه است.

اشرفعلی حسینی در تشریح نحوه به گل نشستن نهنگ گوژپشت اظهار داشت: صیادان و شهروندان روستایی با مشاهده گونه عظیم الجثه دریایی در نزدیکی ساحل بندر رمین موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست چابهار و اداره کل شیلات اعلام کردند.

وی ادامه داد: پس از عزیمت کارشناسان به محل و بررسی ضرب و جرح ها بر بدن این نهنگ مشخص شد که بر اثر برخورد با تورهای سرگردان رها شده صیادان در حدود دو تا سه هفته پیش تلف شده است.

وی با بیان اینکه این نهنگ پنج متر و 50 سانتی متر طول دارد و از گونه گوژپشت و نابالغ است، خاطرنشان کرد: این نهنگ پس از تلف شدن با امواج دریا به ساحل هدایت شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار بیان کرد: حضور این گونه عظیم الجثه نشان می دهد در سواحل مکران غذای کافی برای آنها وجود دارد و به نوعی زیستگاه مهم این جانوران بشمار می رود.

حسینی گفت: متاسفانه تورهای رها شده صیادان موجب گرفتار شدن انواع گونه های جانوری نظیر نهنگ ها و در نتیجه تلف شدن برخی از آنها می شود.

وی تصریح کرد: خلیج فارس و سواحل دریای مکران یکی از زیستگاههای انواع پستانداران دریایی است.

وی ادامه داد: مطالعات برای این گونه ها نیاز است تا با تکمیل اطلاعات بدانیم که چه گونه هایی در این منطقه زیست می کنند.