سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

موشن گرافیک انتخابات - 01 - نمایش محتوای انتخابات

 

 

موشن گرافیک انتخابات - 01

تهیه کننده و کارگردان: سید مهدی درافشان طباطبایی

نویسنده: سعید چمنی

نریشن : فرشاد مختاری

تهیه شده در: معاونت فضای مجازی شبکه هامون

...انتخابات آزاد و عادلانه یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده نظامهای مردم سالار و بخش جدایی ناپذیر دموکراسی است. رقابت در انتخابات، عمده‌ترین ابزاری است که مقامات را ناگزیر به پاسخگویی در مقابل مردم و پذیرش به نظارت آنها می کند. مشارکت در انتخابات در کشورهای مختلف را معیاری از علاقه مردم به ساختار حکومتی یا میزان مشروعیت حکومت تلقی می‌کنند.
کارشناسان مدنی و اجتماعی متفق‌القول هستند که افزایش مشارکت مردمی در انتخابات به تقویت دموکراسی در یک کشور کمک می‌کند.
میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران از درصد بالایی برخوردار است که این موضوع نشان دهنده امید مردم در جهت بهتر شدن اوضاع موجود کشور در ابعاد مختلف است.
میزان مشارکت مردم ایران در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز 2۹ اردیبهشت ۹6 به میزان ۷۳.۰۷ درصد بود که این عدد بالاتر از میزان مشارکت مردم بسیاری از کشورهای توسعه یافته از جمله ایالات متحده است.
این در حالی است که میزان مشارکت در کشوری مانند افغانستان در سال 98، حدود ۱۹ درصد از مجموع ۹٫۶ میلیون نفر واجد شرایط بوده است. در انتخابات سال 2009 هندوستان نیز، 58 درصد از واجدین شرایط، رای دادند.
از جمله کشورهای توسعه یافته که مشارکت انتخاباتی در آنها کمتر از ایران است می توان به فرانسه (۶۷.۹)،  آلمان (66٫۱)، اتریش (6۵٫۹)، انگلیس (6۵٫۴)، کانادا (۶۲.۱) و ژاپن (۵2) درصد   اشاره کرد.
برخی سعی دارند تا با تزریق ویروس منحوس نا امیدی در میان مردم، مشارکت در انتخابات را کم‌اهمیت جلوه دهند اما شایسته است بدانیم با هر رای و عقیده،

سال تولید: 1400


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ