رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

مصاحبه با صدای ماندگار صدا و موسیقی - نمایش محتوای خبر

 

 

مصاحبه با صدای ماندگار صدا و موسیقی

غلامعلی بندانی متولد 1338 در زابل روستای اله آباد در خانواده ای که علاقمند به هنر بود به همرا 4 برادر از پدری که نوازنده نی بوده زاده شده است که هنر را در میان این خانواده به ارث گذاشته است .با او به گفتگو نشستیم

جناب آقای بندانی از علاقه خودتون به موسیقی بگید و این که چه طور مسیر موسیقی رو طی کردید .؟

علاقمندی به موسیقی از دوران طفولیت بوده که موسیقی رنگ صدا ی چون ویلون علاقمندی من به این ساز را در وجودم بوجود آورد .

شروع فراگیری به ساز در سالهای قبل از انقلاب برمی گردد که 17 سال بیشتر نداشتم و با استاد منوچهر اسفندیاری که فرمانده موزیک ارتش بود آشنا شدم و هنر موسیقی را به طور جدی از سال 62 به صورت آکادمیک آغاز کردم. به مدت 5 سال با همراهی استاد منوچهر اسفندیاری دوره های مقدماتی و متوسطه هنربه علاوه ردیف موسیقی آوازی سنتی ایران را گذراندم .

بعد از سال 68 و 67 به عنوان هنر آموز اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی تئوری موسیقی را تدریس می کردم ودر همین سال اولین همکاری با سیمای استان در ایام ا... دهه فجر اثری به نام نوید بهمن را انجام دادیم که این آغاز و شروع کاری برای همکاری با صدا و سیما است .مجموعه ای از سرودهای مناسبتی – چهار مضراب – تصنیف و ترانه های محلی و ساز بداهه نوازی که بیش از 300 اثر هم اکنون ساخته شده است .

سرودهای مناسبتی دهه فجر ، اتحاد وحدت ، شهداء ، شهداءپیشین وکنگره شهدای استان – نتاج گل لاله و سردارن شهید – اتحاد ملی در بخش وحدت و عطر شهید عنوان های بوده که در آرشیو صدا و سیما موجود است .

در خصوص جایگاه موسیقی سیستان نظری دارید ؟

موسیقی هست که جزء موسیقی قومی ایران محسوب می شود . و به عبارتی موسیقی دستگاهی است .

از جمله شاخصه ای یا گوشه ای بنام زابل در دستگاه سه گا و چهار گا داریم که با علایم ارضی مزبور به خودش نواخته و اجرا می گردد .

علل پیدایش هویت این موسیقی در گذشته توسط پژوهشگران وهنرمندان موسیقی با تحقیقاتی که توسط آن ها در منطقه از مردم بومی انجام گرفته و ملودی ها و قطعاتی که از گذشته به عنوان پیشینه آداب و رسوم موسیقائی از نظر فرهنگ موسیقی در این مردم رایج بوده و زمزمه های گذشته آن ها از جمله گندم گل گندم که برای جمع آوری محصول توسط کشاورزان انجام می گیرد .ترانه سرتراشک که در زمان ازدواج داماد آماده برای استحمام می کرده اند .ترانه عزیز جون شهربانو دیگر قطعه ای که پدر جهت نوازش فرزند دختر همیشه زمزمه می نموده ، ترانه یارخدا خدایا که در زمان خداحافظی پدر خانواده با اعضای خانواده می باشذ.

که این چند نمونه از قطعات و ملودی ها در گوشه زابل در دستگاه سه گا ثبت شده است یا هویت دارد و در نتیجه موسیقی سیستان در گام دیاتونیک موسیقی می باشد . و اما موسیقی بلوچی است که در گام کورماتیک است که در گام دوازده نیم پرده ای می باشد .

یعنی تمام فواصل و اصوات موسیقایی آن نیم پرده می باشد مگر در بعضی مقام های موسیقی آن شاهد پرده و نیم پرده باشیم .

ناگفته ها :

تولید موسیقی هم اکنون در استان به دست دو ارگان تولید می شود یکی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر صدا و سیما است طبیعتا" صدا و سیما موسیقی را در مبنای نیاز در راستای ساختار برنامه سازی تحت عنوان های متفاوت نیاز دارد و تولید می کند که این تمام موسیقی نمی تواند باشد تولیدات موسیقی در استان و بها دادن به فرهنگ قومی مردم نزد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است چرا که این ارگان بابت احیای فرهنگ مردم بودجه دریافت می کند متأسفانه باید گفت در این خصوص بسیار کم توجهه بوده اند و هیچ گاه و هیچ زمان از افرادمتخصص استفاده نکرده اند .

در ارتباط با موسیقی بسیار کم لطفی های از سمت مسئولین موسیقی در سطح کشور شده است و موسیقی استان غریب واقع شده است که نیاز است مسئولین استانی توجه بیشتری داشته باشند و از انسانهای متخصص در این خصوص از نظر علمی بیشتر استفاده شود .