جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

مستندچمروک - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستندچمروک

Loading the player...

مستند چمروک با هدف معرفی آداب و رسوم مردم استان سیستان و بلوچستان در ماه مبارک رمضان به سایر هموطنان ساخته شده است، کلمه چمروک به معنای «تیزبینان و روشندلان» است یعنی با دید بسیار خوب در ساخت این مستند توجه شده است.

با آغاز ماه مبارك رمضان هر شب قبل از اذان صبح، شخص يا اشخاصي براي بيدار كردن اهالي محل با به صدا در آوردن طبل و خواندن اشعاري در اين خصوص كه از سروده هاي عاميانه منطقه است، مردم را براي صرف سحري بيدار مي كنند.

معمولاً سحرخواني توسط دو يا سه نفر انجام مي شود و آن كس كه بر طبل مي كوبد، خواننده نيز است و همراه يا همراهان وي نقش همسرايان را بازي مي كنند.

در شبهاي قدر زنان بلوچ به صورت گروهي در خانه ها و مردان در مساجد به عبادت و تلاوت قرآن مي پردازند، مردان خانواده سعي مي كنند فرزندانشان را همراه خود به مساجد ببرند تا از سخنان مولوي كه پيرامون فضيلت اين ماه مبارك و احياء و زنده داري شبهاي ليله القدر است بهره گيرند.

در دهه آخر ماه مبارك رمضان و همزمان با شبهاي قدر، شخصي كه معمولاً روحاني است به نمايندگي از همه مردم هر محله، در چادري كه در گوشه اي از مسجد نصب شده، مراسم اعتكاف را برگزار مي كند و شبانه روز به تلاوت قرآن و اقامه نماز و دعا و نيايش مي پردازد كه تا شب قبل از عيد حق بيرون رفتن از مسجد را ندارد.

در این مستند به آیین سحرخیزی و زندگی عشایر، خانواده شهری، شیرینهای و افطار و زندگی متفاوتی از سفالگران، ماهیگیران، صرف افطار ماهیگیران نان محلی و عبادت کردن آنها در دل دریا توجه شده، این مستند می‌تواند به غذاهای رمضانی و عبادات و نیایش در این ماه و به آداب و رسوم سیستان و بلوچستان در ماه مبارک رمضان را معرفی کند.

سال تولید: 1395

مشاور طرح:  فرهاد ورهرام

تهیه کننده، کارگردان و تحقیق و پژوهش:  یاسین خوش آمدزهی

 تصویربردار : صادق سوری

دستیار تصویر : وحید خدیر

 جانشین تولید : نذیر رهبر

دستیار کارگردان : مجتبی فاتحی

دستیار تهیه : پوریا خازانی

 صدابردار : امید کریم

هماهنگی تولید : قادر شیخ‌زاده

برنامه‌ریز : محمد اعظم صادقی

 گفتار متن : مهدی رخشانی