رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

مراسم سوگواری امام صادق(ع) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مراسم سوگواری امام صادق(ع)

Loading the player...

مراسم سوگواری شهادت امام صادق (ع) از محل مسجد امام جعفر صادق(ع) زاهدان ازشبکه استانی هامون برای بینندگان پخش شد.

حضرت امام جعفر صادق(ع) پيشوای ششم مسلمانان، در تاریخ 25 ذی القعده به دست خليفه عباسي، منصور دوانيقي مسموم و در مدينه به شهادت رسيد. امام صادق(ع) به شيخ الائمه نيز معروف است زيرا عمر ايشان از تمامي ائمه اطهار(ع) طولاني تر است. حضرت را در قبرستان بقيع در كنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبي(ع) دفن كردند.

آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سی و چهار سال از امامت حضرتش مي گذشت.

در ميان امامان معصوم(ع)، براي هيچ كدام همانند امام صادق(ع) فرصت و شرايط مساعدي پيش نيامد تا بتوانند در سطح وسيع به انقلاب فرهنگي بپردازند و با تشريح فرهنگ غني و پُرمايه ي اسلام، بر گسترش اين دين آسماني بيفزايند. ولي برای امام صادق(ع) اين فرصت، در گير و دار كشمكش ها و رودرويى بني اميه و بني عباس و جنگ قدرت به دست آمد.

آن بزرگمرد علم و عمل از اين فرصت استفاده كامل كرد و اسلام و فقهِ آن را از ديدگاه ائمه ي اهل بيت(ع) معرفی نمود و با تربيت شاگردان بسيار و برجسته، حيات تازه اي به اسلام و مسلمين بخشيد و فرهنگ ناب تشيّع را كه از متن اسلام محمدي و علوي نشأت گرفته بود به جهانيان عرصه كرد.

 امام صادق(ع) به عنوان رييس مذهب جعفری حوزه ی علميه اسلامي در سطح عميق و وسيع تشكيل داده و علوم اسلامي را تدريس می نمود. در اين حوزه، چهار هزار نفر به فراگيري علوم آل محمد(ص) می پرداخته و حضرت در اين زمان، اسلام اصيل را از زير حجاب تيره و تار اسلام بني اميه و بني عباس آشكار ساخت.

سال تولید: 1394

تهیه کننده :زهرا کلانتری

تصویر بردار : یاسر خیر

نور پرداز : امیر ملایی

دستیاران صدا و تصویر :

محمدامین ارجمند – مهرداد خمری

تدیون : سمیرا خمر

هماهنگی : حسین شهرکی