سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | چهارشنبه، ۸ تیر ۱۴۰۱

ماهکان - نمایش محتوای صدا

 

 

ماهکان

Loading the player...

برنامه «ماهکان» همه روزه ساعت 20 به گویش بلوچی از شبکه استانی صدای مرکز سیستان و بلوچستان به مدت یک ساعت برای شنوندگان تهیه و پخش می شود.

این برنامه ترکیبی است از موسیقی بیکلام بومی به همراه افکت که در هر دو تداعی کننده زمان در حالت شب است و اعلام گوینده ابتدای ارم با یک شعر شبانگاهی که توسط گوینده خوانده می شود بر روی افکت شب آغاز می گردد .

در هر برنامه سعی می شود به یک موضوع پرداخته شود که گفتار گوینده نیز بر مبنای همان موضوع و محور انتخاب می شود به عنوان مثال موضوعات می توانند در هر برنامه تقسیم شوند مانند : فرهنگی ،هنری،ادبیات و ....

گوینده راههای ارتباطی با مخاطب و اعلام میان برنامه ها را نیز اعلام می دارد در پایان هر برنامه موضوع برنامه شب دیگر به همراه اعلام مجدد شمارهای ارتباطی گفته می شود تا مخاطب با آگاهی از برنامه شب بعد با برنامه همراه شود

این برنامه آیتمهای مختلفی دارد :

موسیقی بی کلام  و با کلام :یک یا دو ترانه بلوچی در کل برنامه استفاده می شود .

تلفن و پیامک:در هر برنامه تلفنها و پیامکهای مخاطبان که می تواند دل نوشته های انها و یا مرتبط با موضوع برنامه باشد پخش و خوانده می شود

پرومو:در هر برنامه دو پرومو پخش می گردد و چون موضوعات هرشب مشخص است (برای مثال شنبه ها فرهنگی،یکشنبه ها ادبی و ...) یک پرومو بر اساس موضوعات آن برنامه ساخته می شود و پروموی دیگری زمان روزهای پخش برنامه و شماره های ارتباطی را اعلام می کند

آیتم شعار سال: در این ایتم فرازی از بیانات مقام معظم رهبری درباره ی شعار سال پخش و به موضوعات و محورهای مختلفی درباره ی شعار سال پرداخته می شود .

 معرفی کتاب:در این ایتم در هر برنامه یک کتاب متناسب با موضوع معرفی و بخشی از کتاب خوانده میشود سال چاپ ،ناشر،نویسنده نیز معرفی می گردد این ایتم یکی از بهترین ایتم هایی است که می تواند ارتقا سطح کتاب خوانی و غنی سازی فرهنگی در منطقه ی بلوچستان کمک شایانی بکند.

سرچشمه :این ایتم ،ایتم کار افرینی است در هر برنامه به توضیح درباره ی یک شغل یا هنر می پردازد این ایتم برای تشویق جوانان به کار و حفظ هنرهای سنتی بلوچستان توسط زنان و مردان بلوچ و جلوگیری از شغلهای کاذب و قاچاق کالا و مواد در استان پخش می گردد.

روکین راه:به معرفی تکنولوژی های جدید مانند نرم افزارها و بدافزارها،شبکه های اجتماعی،شبکه های ماهواره ای و استفاده صحیح از انها و مبارزه با هجوم فرهنگهای بیگانه که باعث از بین رفتن فرهنگ و خرده فرهنگهادر قومیتهای مختلف در هر استان می شود می پردازد .

گزارش: یک بخش گزارشی مرتبط با موضوع از نقاط مختلف بلوچستان خواهد بود که به حال و هوای شهرستانها نیز پرداخته می شود

اسپانک(داستانک):به دلیل اینکه برنامه ی ماهکان با تقدیم یک داستان کوتاه از منطقه ی بلوچستان که به صورت روایی ارایه می گردد خاتمه می یابد.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده : خدیجه رحمت زهی

گویندگان : محمدرحیم ساسان - خدیجه رحمت زهی - فهیمه نارویی

 ارتباطات : خدیجه راستایی

گزارشگران : نصیر دامنی - محمد ایوب ایرانژاد

صدابردار: راضیه کیهان – فاطمه فارسی