حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

قرائت پیام وزیر علوم در پنجاهمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

قرائت پیام وزیر علوم در پنجاهمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها

قرائت پیام وزیر علوم در زاهدان

پیام وزیر علوم در پنجاهمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی شد.

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه پنجاهمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در دانشگاه سیستان و بلوچستان قرائت شد.

در متن پیام محمد فرهادی آمده است: با عرض سلام و احترام خدمت همگی شما بزرگواران شرکت کننده در پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزش‌عالی و پارک‌های علم و فناوری، رحلت مجاهد نستوه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت می‌گویم.

این پیام می‌افزاید: بدون شک دستاوردهای این دولت در عرصه علم، پژوهش و فناوری، با وجود تمام کمبودها، چالش‌ها و مشکلات افتخار آمیز است و این افتخار، مرهون زحمات و خدمات شما عزیزان است، آموزش عالی در دولت یازدهم با شعار ارتقای کیفیت و توسعه فناوری و نوآوری به همراه تحقق دانشگاه‌های کارآفرین کار خود را آغاز، و برنامه‌ها و اقدامات خود را در این مسیر هدایت کرد. با وجود مشکلات و چالش‌های عمده از جمله تحریم‌ها، کمبود تجهیزات و قیمت بالای ارز، کاهش قیمت جهانی نفت و رکود جهانی اقتصاد، با همت والای شما به عنوان مدیران حوزه پژوهش و فناوری و تلاش همه محققان، فناوران و نوآوران، این چالش‌ها و موانع نه تنها ما را از حرکت رو به جلو باز نداشت بلکه اراده ما را برای رسیدن به قله‌های توسعه علم و فناوری دو چندان کرد.

در این پیام آمده است: در این مسیر، ارتقای رتبه های کیفی دانشگاههای کشور در رتبه بندی‌های معتبر جهانی، افزایش تعداد دانشمندان ایرانی در فهرست دانشمندان یک درصد برتر، رشد چشمگیر مقالات پر استناد و با کیفیت، رشد سهم انتشار آنها در مجلات چارک اول، همگی گواه رشد کیفی مراکز علمی، محققان و رشد تولیدات علمی کشور بوده است.

این پیام می‌افزاید: البته در کنار افزایش کیفیت، رشد کمی تولیدات علمی نیز چشمگیر بوده است و ارتقای رتبه علمی ایران و رتبه علمی رشته‌های مهم دانشگاهی خود گواه این ادعا است.

در این پیام آمده است: در حوزه فناوری، نوآوری و تحقق دانشگاه کارآفرین نیز دستاوردهای جامعه علمی و فناوری کشور ستودنی است، ایجاد 6 پارک 30 مرکز رشد علم و فناوری، راه‌اندازی حدود 1000 شرکت دانش بنیان مستقر در پارکها، و ایجاد 120 آزمایشگاه مرکزی توجه به رشد زیر ساخت های پژوهش و فناوری را نشان می‌دهد.

این پیام می‌افزاید: حاصل این توجهات، گردش مالی بالای 4,000 میلیارد تومان پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری و صادرات بالای 120 میلیاردی، و اشتغال 30000 نفری این مراکز در 3 سال اخیر بوده است و اما، در ادامه راه، همچون گذشته ضرورت توجه ویژه به کیفیت و توسعه فناوری و نوآوری بیش از پیش احساس می شود. راه‌اندازی و توسعه فن بازارها، توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش بنیان و حضور جدی اعضای هیأت علمی در این شرکت‌ها، برندسازی و توجه ویژه به افزایش کمیت و کیفیت نشان های تجاری، پتنت‌ها و اختراعات از نیازهای اولویت‌دار و ضروری مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری است.

این پیام می‌افزاید: مطمئناً با پیشرفت در حوزه‌های نامبرده که از اولویت‌های سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری محسوب می‌شود، اهداف اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی در کشور تحقق پیدا خواهد کرد، زیرا اعتقاد داریم که مسیر اقتصاد مقاومتی از معبر اقتصاد دانش بنیان می‌گذرد و اقتصاد دانش بنیان زیر بنای اقتصاد مقاومتی است.

در این پیام آمده است: البته حمایت دولت، قوه مقننه و سازمان‌های مدیریتی کشور از پژوهش و فناوری از ملزومات ادامه مسیر است و خواست جامعه دانشگاهی ارتقای سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی و توجه ویژه به زیر ساخت‌های پژوهشی، تأمین تجهیزات آزمایشگاهی و حمایت مالی بیشتر از پارک‌ها و مراکز علم و فناوری است.

در این پیام آمده است: در پایان ضمن سپاسگزاری از حضور شما بزرگواران در این نشست و همچنین قدردانی از زحمات برگزار کنندگان به ویژه مسئولان و پرسنل محترم دانشگاه سیستان و بلوچستان، برای شما عزیزان استمرار موفقیت‌ها را در پیشبرد و تحقق آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

منبع:باشگاه خبرنگاران