رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

قبرستان هفتاد ملا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

قبرستان هفتاد ملا

در شهرستان میرجاوه قبرستانی منحصربفرد قرار دارد که قبور آن هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده‌اند.یکی از جاذبههای بسیار زیبا  و منحصربفرد شهرستان میرجاوه قبرستان تاریخی هفتاد ملا است که در ۱۰ کیلومتری روستای نمونه هدف گرشگری تمین قرار دارد. شهرستان میرجاوه داری آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است که قبرستان هفتاد ملا نیز از جمله این جاذبه‌های منحصربفرد و زیبای تاریخی میرجاوه است.

 این قبرستان بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و به شکل کمانی در بخش شرقی روستای روپس از توابع میرجاوه در سینه کوه واقع شده است. قبرها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در امان است. همچنین نور خورشید هیچ وقت بر این قبرها نمی تابد قبرها همیشه در سایه قرار دارند. قبرستان هفتاد ملا در فاصله ۶۳ کیلومتری شهرستان میرجاوه قرار دارد. قبور این قبرستان مستطیلی شکل و دو طرف آن به وسیله خشت خام بالا آورده شده و اجساد را داخل آن قرار داده و قبور را به صورت مسطح ساختهاند.

این قبرستان سبک معماری آن الهام گرفته از سبک معماری کورش الهام گرفته و بازدید کنندههای زیادی از مکانهای مختلف استان و کشور بازدید می‌کنند و حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد این قبرستان در مجاورت روستای روپس قرار گرفته و به همین علت سال‌ها ی سال از تعرض و آسیب در امان مانده است. دراین قبورهشت سوراخ تعبیه شده که هوا از آن عبور کند تا قسمت بالای قبور خراب نشود. قبرستان هفتاد ملا دارای چندین غاز بوده که غارها به طول ۳۰ متر و ارتفاع ۲٫۵ متر بوده بالای قلعه  انبار برای آذوقه ساخته بودند و سنگرهای برای دفاع از خودشان داشتند.

 اسم هفتاد ملا برآمده از هفت، هفتاد و ۴۰ عدد مقدس بوده که از اینجا الهام گرفته شده و به هفتاد ملا معروف بوده است. همچنین در داخل روستای روپس هفتاد ملا درختی با قدمت بیش از هزار سال  وجود دارد که ساکنان این روستا اگر اختلافی یا مجلسی داشتند در زیر این درخت می نشستند و حل میکردند.

این اثر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

(( درشبکه اينترنتي نگاه بيشتر ببينيد ))