حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

فن آوری بدون پژوهش و تقویت علمی کشور معنایی ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

فن آوری بدون پژوهش و تقویت علمی کشور معنایی ندارد

فن آوری بدون پژوهش معنی ندارد

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اهمیت پژوهش گفت: فنآوری بدون پژوهش، بنیاد علمی و تقویت علمی کشور معنایی ندارد.

دکتر وحید احمدی در پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها، موسسات و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری کشور در دانشگاه سیستان و بلوچستان با توجه به اهمیت احیای کاربردی کردن علم اظهار داشت: بسیاری هنوز این شبهه را دارند که آیا ما وقتی نظام علمی را به سمت کاربردی پیش می بریم ضربه ای به نظام علمی می زنیم یا خیر به ویژه علوم پایه و علوم انسانی این دغدغه را دارند که مباحث تجاری سازی و کاربردی کردن باعث لطمه به وظیفه اصلی دانشگاهها نخواهد شد که باید گفت ما به دنبال این نفی وظیفه ای نیستیم بلکه یک وظیفه و مسئولیتی که مغفول واقع شده است را احیا و فعال می کنیم.

وی افزود: این مهم دلیل بر این نیست که علوم پایه نقش خود را نداشته باشد بلکه فن آوری بدون پژوهش، بنیاد علمی و تقویت علمی کشور معنی ندارد.

وی بیان کرد: این شعار که «می توانیم بدون طی مراحل علمی به فن آوری دست یابیم» غلط است.

وی افزود: قطعا دانشگاههای ما باید بر روی علوم پایه و انسانی و مفاهیم، نقش اساسی را داشته باشند و در کنار آن باید نقش و رسالتی را که باید می داشتیم و دچار خلاء و چالش شدیم را هم اینک فعال کنیم.

 

منبع:ایسنا