سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۰

علی‌ اصغر شهری - نمایش محتوای موسیقی

 

 

علی‌ اصغر شهری

علی‌اصغر شهری متولد 1325 در زابل ،ترانه سرا، خواننده، آهنگساز، گوینده رادیو، نمایشنامه نویس، مستند ساز، خوشنویس و پژوهشگر فرهنگ ایران (با تمرکز ویژه بر زادبوم خود، سیستان) بود که موفق به دریافت جایزه جهانی یونیکا برای اداره بهترین دفتر انجمن سینمای جوانان کشور در سال ۱۳۸۶ شد.

از وی همچنین با عنوان پدر هنر هفتم زاهدان نیز یاد شده‌است.آاز 9 سالگی با گویندگی در برنامه کودک و نوجوان فعالیت خود را با رادیو آغاز نمود .در سال 1350 خوانندگی را آغاز نمود .وی نخستین گروه موسیقی استان سیستان و بلوچستان در سال 1355 تشکیل داد.اجرای ده‌ها ترانه سیستانی در کنار غلامرضا شریف در خلال سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ از او به یادگار مانده است .

فعالیت در انجمن سینمای جوانان زاهدان در سال 1364 آغاز نمود و سرپرستی انجمن سینمای جوانان استان سیستان و بلوچستان در سال 1367 بر عهده گرفت.شهرت علی شهری در میان اهالی سیستان بیشتر به واسطه خوانندگی در آهنگ‌هایی می‌باشد که به گویش سیستانی سروده شده‌اند.

از جمله آهنگ‌های سیستانی مطرح وی می توان به «غم بهار (بهار بیومه خدا چش انتظارو)»، «بی وفا (کسئ نکرده خئ مه وفا)»، «قهر (مدتئ مه در کوچه شمه ائرون و سرگردو بودا)»، «چوپان (ائ خدا عاشقو مه عاشق صئرا)»، «مه لقا (روز مه شؤ نو بهار خزونه)»، «جدائی (از غم تو روزه مه شطو شؤ کنو)» و «زبان بی زبانی (وه قدئ که تره دوس دارو ندشته لیلی مجنونه)» اشاره داشت. آهنگی از وی با عنوان «انار انار بیا به بالینم» با اقبال بسیاری در داخل کشور مواجه شد و با ترجمه آن به زبانهای مختلف، در دیگر کشورها نیز مورد توجه قرار گرفت.

افتخارات استاد شهری :

مقام نخست کارگردانی در جشنواره استانی برای ساخت فیلم پیر سیستان (سیستان، سرزمین حماسه‌ها) در سال ۱۳۵۷ مقام برتر عکاسی و فیلم سازی در جشنواره کشوری در سال ۱۳۶۶ کارگردانی فیلم خاک طلا به عنوان یکی از چهار فیلم مستند شاخص کشور در سال ۱۳۸۵ ارتقای انجمن سینمای جوانان زاهدان تا سطح دفتر الف و دریافت جایزه جهانی یونیکا در سال ۱۳۸۶ دریافت نشان درجه یک هنری در سال ۱۳۸۸ می باشد.استاد شهری در 13 اردیبهشت 1389 دارفانی را وداع گفت .