سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | چهارشنبه، ۸ تیر ۱۴۰۱

صدای ماندگار سیستان به دیار باقی پیوست . - نمایش محتوای خبر

 

 

صدای ماندگار سیستان به دیار باقی پیوست .

4

  (استاد محمد جهانتاب تهیه کننده و گوینده قدیمی برنامه  های محلی )

محمد جهانتاب اولین روز از اردیبهشت ماه سال 1332 در شهر زابل به دنیا آمد پدرشان از روستای جزینک و مادر از شیب آب زابل 5 پسر و 2 دختر و او فرزند ارشد خانواده جهانتاب بوده است .

تا مقطع علوم تجربی را در زابل و مقطع فوق دیپلم را در دانشسرای تربیت معلم زاهدان گذرانده بود  به پاس 4 دهه از زندگی رادیویی با او به گفتگو نشستیم . (این مصاحبه در سال 99 در واحد روابط عمومی صدا وسیمای مرکز انجام شده است .)

  • از چه سالی همکاری با رادیو رو آغاز کردین ؟

سال 56 در مقطع ابتدایی معلم پایه در زاهدان بودم و بعد از ازدواجم دوباره به زابل برگشتم وآن زمانامه با رادیو شهری زابل همکاری داشتم، نویسندگی مطالب طنز را انجام می دادم و علاقه خیلی زیادی به شنیدن رادیو داشتم .

در سال 64 بعد از یک تصادف هولناک و با توجه به شدت جراحاتم منتقل شدم به زاهدان و بعد از مدتی در مدرسه راهنمایی مشغول به کار شدم به پیشنهاد یک دوست که من قبلا مطالبی را برایش می نوشتم  به رادیو آمدم و با برنامه سازان رادیو آشنا شدم در سال 65 برای اولین بار همکاری خودم رو با رادیو شروع کردم و به مدت یکسال برای برنامه صبحگاهی جوان ، آوای هنر و ادب مطلب می نوشتم .

  • قدمت برنامه روستا به چه سالهای برمیگردد ؟ برنامه روستا به تهیه کنندگی آقای نورا در اوایل سال 67پخش می شد که من نویسندگی اون رو شروع کردم .9 ماه برای برنامه مطلب نوشتم آن زمان در کنار آقای نورا تهیه کننده برنامه روستا کار صدابرداری و تهیه کنندگی رو آموزش دیدم و کار رو یاد گرفتم رضا باقری و بهمن باقری خانم نواب زاده وآقای حسنی مجریان اون زمان برنامه روستا بودند .زمانی که آقای نورا مدیر تولید شدند تهیه کنندگی برنامه روستا را به من دادند آن زمان برنامه ضبطی بود و از سالهای 68 و 70 برنامه روستا را تهیه کنندگی کردم و سالهای بعد تهیه کنندگان دیگری وارد کار شدند ومن هم در کنارشان اجرا و نویسندگی برنامه را برعهده داشتم.
  • روستا  و زبان شیرین سیستانی تمام دغدغه ی سالهای زندگی من بود که دوست داشتم برای مردمان سرزمین کاری بکنم و زبان آنها در رادیو باشم  و خدا روشکر می کنم که تمام سعی من این بود که
  •  بتوانم برای آبادانی سیستان صدای باشم  ......

استاد محمد جهانتاب در 28 آبان بعد از مدت ها تحمل درد و بیماری دارفانی را وداع گفت                           نام ویادش گرامی باد.

و تنها صداست که می ماند.