سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | چهارشنبه، ۸ تیر ۱۴۰۱

سیوستان - نمایش محتوای صدا

 

 

سیوستان

Loading the player...
سیوستان

برنامه رادیویی « سیوستان » هر روز بجز ایام تعطیل ساعت 16:15 به گویش سیستانی از شبکه استانی صدای مرکز سیستان و بلوچستان به مدت 45 دقیقه برای شنوندگان پخش می شود.

این برنامه اگر چه برای روستاییان طراحی شده است و سعی شده است تمام جنبه های روستانشینی را مدنظر قرار دهد اما با توجه به تلفن های مردمی و پیام های آنان به نظر می رسد برای «عموم»  مردم جذابیت دارد زیرا بسیاری از تلفن ها از  افرادی  است که در شهر زندگی می کنند، حتی از شهرهای سایر استان ها پیام  و تلفن داریم  .

این برنامه آیتمهای مختلفی از جمله : گزارش ، تلفن و پیامکهای مردمی ، بخش میراث که به معرفی اثار باستانی و نقاط دیدنی و فرهنگ و اداب و رسوم و صنایع دستی منطقه سیستان میپردازد ، معرفی کشاورز – دامدار - مرتعدار-گلخانه دار و تعاونی دار و... نمونه ، نکات کشاورزی و دامی (مانند معرفی ارقام قابل کاشت و نحوه کاشت و نحوه نگهداری از حیوانات خانگی) ، معرفی بازی های بومی و محلی ، اخبار ابادی و گفتگو با خانواده های شهدای روستایی ، گج و واگج (معرفی اصطلاحات سیستانی و موارد استفاده ان) ، اختلاط (باموضوعات طنز خانوادگی در یک خانواده روستایی که گاهی ضرب المثلها و همچنین گاهی بصورت انتقادی در قالب طنز ).

برنامه سیوستان اهداف متعددی مانند : زمینه  سازی برای افزایش تولیدات کشاورزی دامی و باغی ، ایجاد انگیزه و زمینه سازی برای سرمایه گذاری مردمی حمایت از کشاورزی و صنایع وابسته به ان ، تشویق به زندگی روستایی به خصوص جوانان با دادن اطلاعات کشاورزی و دامپروری نوین و صنعتی برای جلوگیری از خالی شدن روستاها ، شناساندن هرچه بیشتر  فرهنگ و تاریخچه سیستان و اصطلاحات سیستانی ، ترویج و مشارکت و کار گروهی در روستا ، احترام به فرهنگ اقوام مختلف را پیگیری می نماید.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده : مریم محمد پور

گویندگان : ماشاالله بیگی – سارا بیگی

صدابرداران : راضیه کیهان – فاطمه فارسی

نویسنده : ماشاالله بیگی

گزارشگر : رضا یزدانی

ارتباطات : سمیه پور ملایی