رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

سیب باغ جان - نمایش محتوای صدا

 

 

سیب باغ جان

Loading the player...
سیب باغ جان

مستند رادیویی سیب باغ جان به مناسبت هشتم مهر ماه روز بزرگداشت مولانا در شبمه استانی صدای مرکز سیستان و بلوچستان تهیه شده است.

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی از مشهورترین شاعران فارسی‌زبان ایرانی‌تبار است. نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شده‌است. در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده است .

مولوی خود زادهٔ بلخ یا وخش بود در خراسان بزرگ، و در زمان تصنیف آثارش (همچون مثنوی) در قونیه (واقع در ترکیهٔ امروزی) می‌زیست. با آنکه آثار مولوی به عموم جهانیان تعلق دارد، ولی ایرانیان و پارسی زبانان بهرهٔ خود را از او بیشتر می‌دانند، چرا که آثار او به زبان پارسی سروده شده، و از محیط فرهنگ ایرانی بیشترین تاثیر را پذیرفته‌است. داستانهای مثنوی عموما با فرهنگ ایران آن روزگار منطبق بوده‌است. داستان کبودی زدن قزوینی نمونه‌ای بارز از اینگونه تاثیر فرهنگی ایران بر مثنوی و مولوی است.

تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده و تدوین: زهرا پارسا

گزارشگر : وحیده سلطانی نیا