جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

ساختمان قدیم پست چابهار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ساختمان قدیم پست چابهار

ساختمان پست چابهارساختمان قدیمی پست چابهار در بافت جنوبی شهر حاشیه شرقی خیابان مولوی و روبروی مهمان سرای کشتیرانی واقع شده است. این بنا در زمان حکومت قاجاریه توسط پرتغالی ها احداث گردیده و دارای مالکیت دولتی است.این بنا از قدیمی ترین ساختمان های سنگی موجود در شهر چابهار است.

توجه به کتیبه سنگی موجود در قسمت جلوی ساختمان ساخت آن به سال 1869 میلادی برابر با 1248 هجری شمسی در زمان نفوذ پرتغالی هاست. ساختمان با هدف تلگراف خانه احداث شده و به این نام معروف بوده است و بعد از گذشت زمان اداره پست در آن استقرار یافته است.مشخصات ساختمان: طبقه هم کف آن دارای زیربنای 630 مترمربع و طبقه اول 5/178 مترمربع زیربنا دارد.

طبقه اول آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی( با سرویس های بهداشتی است ) پوشش سقف ها مسطح با تیرهای چوبی است و هم چنین کف اتاق ها و راه پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی پوشش داده شده است. این ساختمان علاوه بر رواقی که دورتا دور بنا احداث گردیده، دارای سایبانی با شیروانی سفالی در جلوی ساختمان بوده که در حاضر به علت فرسوده شدن چوب های آن سفال ها را جمع آوری نموده اند. هر کدام از اتاق ها در هم کف دارای دو در ورودی با قوس های هلالی است.

 در قسمت بالای درها دو دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق ها باز می شوند.این بنا دارای ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همانا وجود رواق های هلالی دورتا دور است. استفاده از سنگ های رسوبی ماسه ای ساحلی در اندازه های مختلف از ویژگی دیگر این بنا است.

بناي ارزشمند ساختمان قديم پست چابهار که  يکي از ابنيه شاخص شهرستان چابهار محسوب مي شود در سال 1392 در فاز اول مورد مرمت قرار گرفت که شامل مرمت و ساماندهي درب و پنجره هاي چوبي، استحکام بخشي نقاط آسيب ديده برخي فضاها و رنگ آميزي درب و پنجره ها بود.

این بنا طی شماره 2157 مورخ 20/8/77 در فهرست آثارملی ثبت شده است.

 

(( درشبکه اينترنتي نگاه بيشتر ببينيد ))

 

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عکسهای قدیمی بیشتری تو سایت بیارید Zaehd ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۵:۴۷

Zaehd
عکسهای قدیمی بیشتری تو سایت بیارید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۵:۴۷