رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

حمید ریسباف - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

حمید ریسباف

پ

حمید ریسباف متولد 1328 در زاهدان در 9 مهر ماه در خانواده ای صمیمی با چهار برادر و دو خواهر پابه عرصه هستی گذاشت و آخرین فرزند خانواده بود .

دوران ابتدائی تحصیل را در دبستان ابن سینا گذراند و در هنرستان صنایع چوب دیپلم  گرفت .

در سال 1350 تلویزیون افتتاح شد او در سال 1351به عنوان دکوراتور وارد تلویزیون شد و اولین فیلمبردار تلویزیون در سیستان وبلوچستان بود و 46 بهار از زندگی اش را با صدا وسیما به عنوان فیلمبردار ، تهیه کننده و کارگردان همراه بوده است از جمله کارهای او ، مستند عاشورا در زاهدان ، نگاه دوربین، دکتر فاستوس ، مسافر گمنام ، کلک و صد گنچ و.. را نام برد .

او همچنین در زمینه های ورزش موفقیت های بسیار کسب کرده  است او فعالیتهای ورزش خود را از ششم دبستان با

 دو و میدانی شروع کرد .در زمینه های پرتاب دیسک ، دو و میدانی در 6 دوره قهرمان کشور شده است .قهرمان صدمتر و رکوردار 11 ثانیه ، مقام طلا پرتاب دیسک و مقام سوم در پرتاب نیزه در در سالهای 40 تا 60 بوده است.

 او به همراه 21 نفر در گروه های  فیلمبرداری برای به جبهه اعزام شدند تا کار تصویربرداری از مناطق جنگی را انجام دهند .او 5 سال با شبکه یک همکاری داشته و در ساخت سریال دکتر فاستوس به عنوان فیلم بردار حضور داشته است . او در سال 1354 ازدواج و در سال 55 اولین فرزندش آرین به دنیا آمد آناهیتا و آبتین فرزند این هنرمند ارزشمند هستند که آنها نیز در زمینه های هنری وتئاتر ادامه دهنده راه پدر بوده اند .

او موسسه تفتان فیلم را در زاهدان راه اندازی نمود که کارهای مستند سازی ، فیلم برداری وفعالیتهای هنری را بر عهده داشت

صد گنج عنوان نماهنگ فاخر و برتر شبکه استانی هامون می باشد  که این هنرمند پیشکسوت کارگردانی آن را به همراه آرین ریسباف انجام داده است .

حمید  ریسباف  در سال 74 بازنشسته شده است اما با عشق به تصویر و کار هنری همچنان به عنوان یک تصویربردار وتهیه کننده  در قاب تلویزیون ماندگار است .