جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

آیین رمضونیکه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیین رمضونیکه

ر

بر اساس كتاب تاریخ سیستان آیین‌های رمضان در این منطقه، تاریخی غنی دارد و مردم این منطقه در صدر اسلام به دلیل برخورداری از رصد‌خانه با رصد ستاره‌ها به راحتی از حلول ماه مبارک رمضان با خبر می‌شدند و یک ماه را روزه‌ داری می‌كردند. ماه مهمانی خدا كه می‌رسد سیستانی‌ها از چند روز قبل به استقبال آن می‌روند به طوری كه در سراسر این خطه، مردم را در غبار‌روبی از مساجد‌، نذور و حضور بر سر خاک اموات می‌بینیم.

آیین سحرخوانی و رمضان خوانی بیش ازیک هزار و ۴۰۰سال پیش یعنی از اوایل اسلام، نزد ساکنان سیستان مرسوم بوده است.

در آیین سحرخوانی، ریش سفیدان و معتمدان روستاهای سیستان پیش از آغاز سحر از خواب بیدار شده و با رفتن به پشت بام منازل خود با خواندن اشعار محلی و مذهبی مردم روستا را از فرا رسیدن وقت سحر با خبر می‌کنند.

ماه رمضان در سیستان ماه روزَه (ma roza) گفته می‌شود .رمضونیکه (remazonika) در هنگامان افطار، یکی از سنت های دیرینه در سیستان است که کودکان به درب خانه‌ها رفته و طلب طعام و خوراکی می‌کنند.

در این آیین که شب هنگام اجرا می‌شود، جمع زیادی از نوجوانان و جوانان هر محله در مقابل منزل سایر مردم جمع می شوند و اشعار محلی را با صدای رسا قرائت می‌کنند.

در ایام ماه رمضان گروه های مختلف پنج تا ۲۰ نفره تشکیل و با مراجعه به در منازل شهروندان به صورت دسته جمعی اشعاری را می خوانند که از آن جمله رمضان الله، الله رمضان، رمضان الله خوشنام خدا، رمضان آمده میهمانش کنید،....

صاحبان منازل پس از خواندن این اشعار در حد وسع و توان خود گندم، حبوبات، پول، میوه و غیره و برخی خانواده ها که توان کمک کردن ندارند کاسه ای آب به گروه رمضان خوان هدیه می کنند.

در زمان‌های گذشته تعدادی از جوانان برای كمک به نیازمندان این سنت حسنه را اجرا و در‌آمد حاصل از آن را بین مستمندان تقسیم می‌كردند. برپایی نشست‌های مذهبی، دعا و مراسم ذكر مصیبت اهل بیت (ع) و دوره‌های قرآن از دیگر مراسم مرسوم در بین مردمان منطقه به‌ویژه بانوان سیستانی است.