جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

اهمیت شرکت در انتخابات - نمایش محتوای انتخابات

 

 

اهمیت شرکت در انتخابات

در مورد همه انتخابات، دو مسأله مهم مطرح مى‏باشد يكى اصل شركت در انتخابات و انداختن رأى در صندوق، دوم شناخت و تشخيص كانديداى اصلح كه كار بسيار مهم و حسّاسى مى‏باشد و نيازمند تحقيق گسترده و دقيق از كانديداى اصلح كه اين كار، گاهى توسط خود شخص رأى دهنده (بدون واسطه) به خاطر اطلاعاتى كه از سوابق اجرائى، انگيزه‏ها، افكار و عقايد فرد، ميزان ايمان و تعهد و دلسوزى او نسبت به نظام و مردم، قدرت و توان مديريتى او در اجراى برنامه‏ها و پايبندى او به اصول و ارزشهاى اسلامى، و بالاخره اصلح بودن و برترى كانديداى مورد نظر خويش نسبت به ساير كانديداها در موارد ياد شده، دارد، اقدام به رأى دادن مى‏نمايد. اما گاهى فرد توان و قدرت تشخيص و شناخت و انتخاب كانديداى اصلح را ندارد يا به علّت تعدد كانديداها و... اين كار براى او ميسّر نمى‏باشد. در اين جا لازم است تا از طريق شناخت مع الواسطه اقدام نمايد يعنى به جناحهاى سياسى مورد اطمينان خود يا افراد متدين، متعهد و كارشناسى كه توان تشخيص اين امر را دارند مراجعه نمايد

فراواني شرکت در انتخابات نشانه پشتوانه مردمي است و چگونگي پيروزي نامزدها نشانه ذائقه سياسي جامعه است که در پي آن سياست مداران داخلي و خارجي به تحليل و بررسي مي پردازند و حتي گاهي زمينه هاي تهديد و تطميع از سوي دشمنان فراهم مي شود. از اين رو شرکت در انتخابات و دقت در نوع انتخاب داراي اولويت مي باشد.در مواردي که شرکت در انتخابات موجب تقويت اسلام و مأيوس شدن دشمنان در رأس آنها آمريکاست و يا شرکت نکردن ممکن است قوه مجريه به دست افرادي بيفتد که دلسوزي لازم را براي اسلام و نظام اسلامي نداشته باشند بعيد نيست که شرکت در انتخابات واجب شرعي شمرده شود.

در نظام جمهوري اسلامي ايران مجلس به عنوان «عصاره فضايل يك ملت»از جايگاهي ويژه برخوردار و «در رأس همه امور قرار دارد.» مجلس شوراي اسلامي بازوي توانمند دستگاه هاي اجرايي كشور بوده و دولت تنها مجري قوانيني است كه توسط مجلس به تصويب مي رسد. در حقيقت نمايندگان مجلس با سياستگذاري، جهت دهي و نظارت بر فرايندهاي مختلف اجرايي کشور, سرنوشت كشور و مردم را تعيين مي كنند. از اين رو صاحب نظران و کارشناسان سياسي مهمترين انتخابات در صحنه سياسي کشور را انتخابات مجلس مي دانند.

البته مجلس قوي، فعال، کارآمد، مؤثر و مطلوب شکل نمي‌گيرد مگر با عناصر مؤمن و کارآمدي که با رأي و انتخاب شايسته آحاد مردم روانه مجلس مي‌شوند و بتوانند به بهترين صورت از عهده اين وظيفه مهم و سرنوشت ساز به خوبي برآيند ؛ چرا که بار اين مسئوليت به اندازه‌اي سنگين است که به تعبير رهبر فرزانه انقلاب «آگاهان باتقوا و مردان خدا، اگر وظيفه نباشد به زور هم حاضر به پذيرش آن نيستند.» از آن جا که تبيين وظايف و نحوه انتخاب مردم يکي از مهمترين و در عين حال حساس ترين موضوع در فرايند برگزاري انتخابات است، در ادامه گزيده اي از بيانات مقام معظم رهبري در سال جاري پيرامون اهميت انتخابات مجلس و شاخصه هاي نمايندگان مطلوب، ارائه مي گردد:

 

يکم. تکاليف مردم در انتخابات

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين وظايف و تکاليف مردم و بخش هاي مختلف جامعه در ارتباط با انتخابات مي فرمايند: «انتخابات در پيش است، اين انتخابات خيلي مهم است. نه خصوصِ اين انتخابات، همه انتخابات ها مهم است، اين هم از جمله مهم است. مردم وظائفي دارند؛ مسؤولين، نخبگان وظائفي دارند. اولاً سعي شود اهميت و ارزش و عظمت انتخابات محفوظ بماند؛ معلوم باشد. مردم با اميد و اعتماد به پاي صندوق ها بروند.

دوم،... در انتخابات با كرامت رفتار كنند همه؛ چه آنهائي كه نامزد مي شوند، چه آنهائي كه طرفدار آنهايند، چه آنهائي كه مخالف با بعضي از نامزدها هستند. جناح هاي مختلف كشور، بداخلاقي و بدگوئي و اهانت و تهمت و اين حرفها را مطلقاً راه ندهند. اين از آن چيزهائي است كه اگر پيش بيايد، دشمن از او خوشحال مي شود.

نكته سوم اينكه مراقب فعاليت هاي دشمن باشند. حالا پريروز -دو روز قبل از اين- بوش، رئيس جمهور آمريكا گفت ما از فلان دسته در ايران حمايت مي كنيم. اين ننگ است براي هر كسي كه آمريكا بخواهد او را تحت الحمايه خود بگيرد. اول، خود آن كساني كه آن دشمن وحشي مي خواهد از آنها حمايت كند، بعد هم مردم فكر كنند، ببينند چرا مي خواهد حمايت كند. كدام نقص در اين ها هست كه موجب شده است دشمن بخواهد از او حمايت كند.... مردم هم بايد حواسشان جمع باشد؛ نگذاريد انتخابات بشود ملعبه دست بيگانگان. انتخابات مال ملت ايران است، مال جمهوري اسلامي است، مال اسلام است؛ مرزهاشان را با دشمن مشخص و متمايز كنند.

من بارها به بعضي از افراد سياسي كه فعاليت هائي دارند و گاهي يك مخالف خواني هائي مي كنند، تذكر داده ام، نصيحت كرده ام؛ گفته ام مواظب باشيد مرزهاي ميان شما و دشمن كمرنگ نشود؛ پاك نشود. مرز وقتي كمرنگ شد، احتمال اينكه كساني از اين مرز عبور كنند يا دشمن از اين مرز عبور كند و بيايد اين طرف يا دوست و خودي غافل شود و از مرز عبور كند و برود به دامن دشمن، زياد خواهد بود. مرزها را روشن كنيد؛ مشخص كنيد.... وقت بصر و صبر، يكي همين جاست؛ بصيرت. ملت ايران وقت انتخابات كه مي رسد، احتياج به بصيرت دارد؛ نگاه كند ببيند دشمن چه موضعي گرفته است در قبال اين حركت عظيم مردمي؛ حواس خود را جمع كند، تصميم درست بگيرد. اين هم وظيفه ي ما مردم است كه بايستي مراقبت كنيم.»

 

دوم. شاخصه هاي کانديداي اصلح

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در لزوم شناسايي نماينده اصلح و ويژگي هاي آن مي فرمايند: «آنچه كه من عرض مي كنم، در درجه ي اول حضور مردمي است. در درجه بعد كه البته حائز اهميت بسياري است اين هم، پيدا كردن نماينده اصلح است. آن كساني كه به وسيله ي شوراي نگهبان صلاحيت آنها اعلام مي شود، معنايش اين است كه اين از حداقل صلاحيت مورد نياز برخوردار است. در بين اين كساني كه اعلام ميشوند، افرادي هستند با صلاحيت هاي بالاتر، افرادي هستند در سطح پايين تر. هنر ملت ايران و مردم شهرها و حوزه هاي انتخابيه اين است كه دقت كنند، نگاه كنند، بشناسند اصلح را، بهترين را انتخاب كنند؛ بهترين از لحاظ ايمان، بهترين از لحاظ اخلاص و امانت، بهترين از لحاظ دينداري و آمادگي براي حضور در ميدان هاي انقلاب؛ دردشناس ترين و دردمندترين نسبت به نيازهاي مردم را انتخاب كنند.

اينها فرصت هائي هست، بايستي مردم عزيز ما در همه جاي كشور هوشيارانه، با بصيرتِ تمام تلاش كنند، پيدا كنند و با رأي خود مسجل كنند و مجلس را - آن مجلسي را كه مورد نياز جامعه كنوني ماست - تشكيل بدهند. البته مردم توجه بايد داشته باشند كه تبليغات رنگين و متنوع ملاك نيست؛ وعده هاي غير عملي ملاك نيست. من با خودِ نماينده هاي محترم در دوره هاي مختلف وقتي مواجه شدم، به اين ها گفتم: آقايان و خانم هاي نماينده! وظيفه نماينده اين نيست كه وعده ي عمراني و فلان پروژه، فلان كار را در منطقه ي انتخابي خود به مردم بدهد؛ اينها كار اجرائي است، كار دولت است. وظيفه نماينده اين است كه بتواند قانون مورد نياز كشور را پيدا كند، آن قانون را جعل كند. وقتي قانون شد - يعني قاعده اي گذاشته مي شود - دستگاه هاي اجرائي و قضائي مجبورند برطبق قانون عمل بكنند و عمل مي كنند. وعده هاي غير عملي دادن، وعده هاي بزرگ دادن، اينها ملاك نيست؛ بايد مردم توجه كنند؛ گاهي علامت منفي هم هست.»

 

سوم. لزوم اخلاق انتخاباتي

يكي از ويژگي‌هاي مهم و منحصر به فرد مردم سالاري ديني رعايت اخلاق انتخاباتي بر اساس آموزه‌ها و باورهاي ديني و اخلاقي ملت ايران است. رهبر معظم انقلاب اسلامي به نامزدها و تشکل هاي سياسي تأکيد مي نمايند: «من خواهش مي كنم هميشه، در همه ي دوران ها، انتخابات ها را وسيله اي قرار بدهيد براي قوت ملي، براي افزايش اقتدار ملي؛ نه براي تضعيف نظام و تضعيف آبروي ملت. جنجال هائي كه بعضاً از طرف بعضي از احزاب و گروهها و جريانهاي سياسي و جناح هاي بداخلاق در اطراف انتخابات مي شود، تضعيف كننده ي كشور و ملت و نظام است. جناحهاي مختلف، جريان هاي مختلف، گرايش هاي مختلف، با شوق و ذوق و علاقه مندي همه عواملشان را بسيج كنند و انتخابات را به عنوان يك هدف عالي، هدف خوب، هدف شيرين مورد توجه قرار بدهند و به دعوا و جنجال و اهانت و پنجه به روي هم كشيدن قضايا را نكشانند. انتخابات را وسيله اي بكنيد براي اينكه دشمنان را نااميد بكنيد و ان شاءاللَّه اين انتخابات هم مثل بقيه ي انتخابات ها مايه عزت روزافزون اسلام باشد.»

و در جايي ديگر مي فرمايند: « از طرف علاقه مندان به نامزدهاي انتخاباتي گوناگون، بداخلاقيهاي انتخاباتي، شايسته ي ملت ما نيست؛ تهمت زدن آدمهاي مؤمن را، مصونيت دار از لحاظ اسلامي و شرعي را؛ در معرض هتك آبرو قرار دادن در شبنامه ها، در مطبوعات، در پايگاه هاي اينترنتي و غيره، اينها اصلاً مصلحت نيست. من به طور جد از همه ي كساني كه نسبت به نامزدهاي مختلف علاقه مندي اي دارند، درخواست مي كنم، اصرار ميكنم كه اين علاقه مندي خودتان را از راه تخريب ديگران، اهانت به ديگران، متهم كردن ديگران نشان ندهيد

. هرچه مي خواهيد، از نامزد مورد علاقه ي خودتان تمجيد كنيد، تعريف كنيد؛ اما ديگران را تخريب نكنيد. اين علامت بدي است. بعضي جاها در دنيا معمول است اسرار خانوادگي يكديگر را برملا مي كنند، عكس هاي پنهاني از هم ميگيرند، افشا ميكنند. خوب، همان هائي هستند كه وقتي هم رفتند مجلس - ديده ايد در تلويزيون - سر يك مسئله اي مي افتد به جان هم، با مشت و لگد با هم رفتار مي كنند! اينكه امتياز براي نماينده نيست.آنچه كه در مورد انتخابات بايد به ياد مردم عزيز ما باشد، آماده شدن براي حضور همه جانبه و گسترده در انتخابات و كوشش كردن براي شناسائي اصلح و مراعات كردن رفتارهاي انتخاباتي است، كه اين را عرض كرديم.»ش