رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

استاد شيرمحمد اسپندار - نمایش محتوای موسیقی

 

 

استاد شيرمحمد اسپندار

استاد شيرمحمد اسپندار  " تنها نوازنده " دو نلي" در کشور در سال 1310 در شهر "بمپور" سيستان و بلوچستان ديده به جهان گشود. وي از نوجواني به نواختن ني علاقه زيادي داشت و از 10 سالگي فراگيري ساز "نل" (نوعي ني) را آغاز کرد.

 

اسپندار در سفري که به "کراچي و سند" رفته بود، "دونلي" يا "جفت ني" را نزد استاد خود "جمال شاه" که از دونلي زنان مشهور زمان خود بود، فراگرفت. با استعدادي که داشت در نخستين مسابقه دونلي نوازي که شرکت کرد، توانست مقام نخست رقابت ها را کسب کند.

اکنون استاد "شيرمحمد اسپندار" مشهورترين "دو نلي" نواز ايران و جهان است که اجراهاي مختلف در جشنواره ها و فستيوال هاي بزرگ توانست وي را به عنوان يکي از نوازندگاني که سازي غيرمعمول را با توانايي غيرقابل وصف اجرا مي کند.

چقدر دل انگیز است وقتی كه آن پارچه مخصوصرا به پاهایش می بندد و كلاه كوچكش را جابه جا می كند و آماده می شود برای نواختن، این روایتی كه در نوع نواختن او وجود دارد و او ما را به دنیای شن های روان و هوهوی باد دعوت می كند. سیر و سلوكی كه اسپندار با سازش طی می كند هیچ تنهایی را بر نمی تابد. تمام تصاویر ریز و درشت قافله شترها و ساربانان گردآلود، روح یك ملت نازنین، همگی و همگی در نوای ساز او حضور دارند.

شیرمحمد گویی از عمق تاریخ سرزمین اش می آید. امیدوار، پابرجا و دست های همیشه پینه بسته.

اسپندار از همان دوران جوانی یك رفیق صمیمی پیدا می كند كه همواره همراه اوست. بله. سازش.

استاد براي شرکت در جشنواره ها و اجراي برنامه به کشورهاي مختلفي از جمله "کلمبيا، اکوادور، پاناما، ايتاليا و فرانسه سفر کرده و يگانه زمانه خويش در نواختن "دو نلي" است .

وي درجه دکتراي افتخاري خود را از دست وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت دريافت کرد و آثار متعددي از خود به يادگار گذاشته است.استاد اسپندار اکنون در شهرستان ايرانشهر (325 کيلومتري جنوب زاهدان) ساکن است و 88سال سن دارد.

او موفق به کسب دکترای افتخاری موسیقی سنتی از کشور فرانسه و دیپلم افتخار نوازندگی در ایران شده‌است. تندیس او و نخستین دونلی در موزه تهران به یادگار گذاشته شده‌است.