جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

اربعین در دارالولایه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

اربعین در دارالولایه

Loading the player...

ویژه برنامه « اربیعین در دارالولایه » در روز اربهین حسینی بصورت زنده از شبکه هامون پخش گردید.

این ویژه برنامه از ساعت 9:30 صبح تا اذان ظهر از محل میدان امام حسین زابل با حضور انبوه عزاداران حسینی و مداحان وسخنرانان برجسته برگزار شد.

در این مراسم  دکتر محمدحسین رجبی دوانی کارشناس تاریخ اسلام در جمع عاشقان ولایت گفت: حرارت اربعین عشق و ارادت مردم به امام حسین (ع) و خاندان عصمت و طهارت را تا محرم سال آینده شعله ور نگه می دارد.

وی افزود: برای وجود پیامبر اسلام (ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و سایر ائمه اطهار، مراسم اربعین برگزار نمی شود در حالی که برای وجود با فضیلت امام حسین(ع) اربعین داریم.

دکتر محمدحسین رجبی دوانی اظهار داشت: بر اساس نقل های معتبر و منابع دسته اول به خصوص کتاب تاریخ سیستان مردم سیستان به محض شنیدن خبر شهادت امام حسین(ع) به خونخواهی آن حضرت قیام کردند.

وی زمان این قیام را حداکثر 2 ماه پس از حادثه عاشورا عنوان کرد و افزود: مردم این منطقه پس از شنیدن خبر شهادت امام حسین(ع) فرمانروای وقت سیستان که برادر عبیدالله بن زیاد بود را از شهر اخراج کردند و برای مدتی شهر را در اختیار داشتند.

کارشناس تاریخ اسلام تصریح کرد: اگر چه اطلاعات بیشتری در این زمینه وجود ندارد اما فضل تقدم در خونخواهی امام حسین(ع) به نام سیستانیان ثبت شده است.

وی افزود: این قیام نشان دهنده ایمان، اعتقاد و اخلاص مردم سیستان به ساحت مقدس اهل بیت(ع) به خصوص سیدالشهدا بود که توانستند در خفقان به شدت سنگین یزید از جان خود بگذرند و به خونخواهی قیام کنند.

رجبی دوانی گفت: در حالی مردم سیستان با فاصله طولانی از مرکزیت عرب و عراق به خوانخواهی امام حسین(ع) قیام کردند که اعراب به آن حضرت پشت و خیانت کردند.

وی افزود: با وجود سخت گیری دستگاه خلافت بر مردم و پیروان اهل بیت(ع) دستگاه حاکمیت در مقابل مردم سیستان کوتاه آمد و نتوانست حریف این مردم ولایتمدار شود.

مردم مومن و عزادار شهرستان زابل در شمال سیستان و بلوچستان امروز با حضور در میدان امام حسین(ع) این شهرستان با وجود سرمای هوا و وزش باد همراه با گرد و خاک با سرعت 90 کیلومتر به عزاداری پرداختند.

سال تولید: 1395

تهیه کننده : مهرداد وزیری مهر

کارگردان : محمد آذریان

تصویربرداران : محمد قهاری – امیرعادل عابد پور

صدابردار : اسحاق شهریاری

دستیاران صدا و تصویر : مسعود برخوردار – مهرداد خمری